Find presentations from the October 2004 Tribal Energy Program Review below. Sort by topic, tribe, presenter, or presentation title.
Topic | Tribe | Presenter | Presentation |
---|---|---|---|
Opening Sessions | Lizana Pierce | Tribal Energy Program Overview | |
Opening Sessions | Roger Taylor | National Renewable Energy Laboratory Overview and Resources | |
Opening Sessions | Sandra Begay-Campbell | Sandia National Laboratories Overview and Resources | |
Development Projects | Assiniboine and Sioux Tribes | Joe Brignolo | Assiniboine and Sioux Tribes (Wind) |
Development Projects | Northern Cheyenne | Joe Little Coyote and Dale Osborn | Northern Cheyenne (Wind) |
Development Projects | Ramona Band | Brian Ouellette | Ramona Band (Renewable Energy and Ecotourism) |
Development Projects | Ramona Band | Kevin Short | Ramona Band (Renewable Energy and Ecotourism) |
Development Projects | Rosebud Sioux Tribes | Ken Haukaas | Rosebud Sioux Tribes (Wind) |
Development Projects | Rosebud Sioux Tribes | Dale Osborn | Rosebud Sioux Tribes (Wind) |
Feasibility Studies: Status Reports | Bristol Bay Native Corporation | Tiel Smith and Doug Vaught | Bristol Bay Native Corporation (Wind and Hydropower) |
Feasibility Studies: Status Reports | Cherokee Nation | Lynn Ousley and Carol Wyatt | Cherokee Nation (Wind) |
Feasibility Studies: Status Reports | Confederated Tribes of the Umatilla Indian Reservation | Thomas Bailor | Confederated Tribes of the Umatilla Indian Reservation (Renewable Energy) |
Feasibility Studies: Status Reports | Fort Mojave | Bill Cyr and Russell Gum | Fort Mojave (Renewable Energy) |
Feasibility Studies: Status Reports | Hopi Tribe | Norman Honie and Margie Schaff | Hopi Tribe (Sustainable Energy) |
Feasibility Studies: Status Reports | Kaw Nation | Charles Steiger | Kaw Nation (Wind and Biomass) |
Feasibility Studies: Status Reports | Makah Tribe | Leonard "Bud" Denney | Makah Tribe (Renewable Energy) |
Feasibility Studies: Status Reports | Makah Tribe | Robert Lynette | Makah Tribe (Renewable Energy) |
Feasibility Studies: Status Reports | Native Village of Venetie | Myles O'Kelly and Lance Whitwell | Native Village of Venetie (Solar) |
Feasibility Studies: Status Reports | Pueblo of Jemez | Steve Blodgett | Pueblo of Jemez (Geothermal) |
Feasibility Studies: Status Reports | Red Lake Band of Chippewa | Scott Haase and Alberta Van Wert | Red Lake Band of Chippewa (Biomass) |
Feasibility Studies: Status Reports | Sealaska Corporation | Robert Lynette | Sealaska Corporation (Renewable Energy) |
Feasibility Studies: Status Reports | Shoshone-Paiute Tribes | Herman Atkins and Mark Hannifan | Shoshone-Paiute Tribes (Sustainable Energy) |
Feasibility Studies: Status Reports | St. Croix Tribal Council | Colene Frye, Richard Hartmann, and Tom Roche | St. Croix Tribal Council (Biomass) |
Feasibility Studies: Status Reports | Taos Pueblo | Richard Mason | Taos Pueblo (Renewable Energy) |
Feasibility Studies: Status Reports | Tulalip Tribe | Daryl Williams | Tulalip Tribe (Biomass) |
Feasibility Studies: Status Reports | Viejas Tribal Government | Mike Elenbass and Jamal Kanj | Viejas Tribal Government (Renewable Energy) |
Feasibility Studies: Kick-Off Presentations | Ak-Chin Indian Community | Leonard Gold and Leo Thomas | Ak-Chin Indian Community (Biomass) |
Feasibility Studies: Kick-Off Presentations | Flathead Nation/S&K Holding Company | Joe Durglo and Eric Simon | Flathead Nation/S&K Holding Company (Renewable Energy) |
Feasibility Studies: Kick-Off Presentations | Mesa Grande Band | Don Fralick, Colin Jessop, Darrel Langley, and Mark Romero | Mesa Grande Band (Renewable Energy) |
Feasibility Studies: Kick-Off Presentations | Quinault Indian Nation | Natalie Charley | Quinault Indian Nation (Renewable Energy) |
Feasibility Studies: Kick-Off Presentations | Quinault Indian Nation | Don Hopps and Mark Pokryska | Quinault Indian Nation (Renewable Energy) |
Feasibility Studies: Kick-Off Presentations | Yavapai-Apache Nation (Biomass) | Mark Randell and Tracy Tudor | Yavapai-Apache Nation (Biomass) |
First Steps Projects | Cabazon Band of Mission Indians | Melan'ee Kase and Philip Rentz | Cabazon Band of Mission Indians (Tribal Energy Plan) |
First Steps Projects | Citizen Potawatomi Nation | Richard Kunze and Art Muller | Citizen Potawatomi Nation (Strategic Plan) |
First Steps Projects | Fort Sill Apache | Robyn Isom and Vanessa Vance | Fort Sill Apache (Energy Plan) |
First Steps Projects | Samish Indian Nation | Christine Woodward | Samish Indian Nation (Strategic Energy Plan) |
First Steps Projects | Seneca Nation of Indians | Gina Paradis | Seneca Nation of Indians (Strategic Energy Resource Plan) |
First Steps Projects | Smith River Rancheria | Dorothy Perry | Smith River Rancheria (Strategic Plan and Energy Self-Sufficiency) |
First Steps Projects | White Earth Reservation | Aaron Price and Michael Triplett | White Earth Reservation (Tribal Capacity Building) |
First Steps Projects | Yurok Tribe | Lavina Brooks and Patrick Sullivan | Yurok Tribe (Energy Organization Development) |
Collaborations | Council of Energy Resource Tribes | Roger Fragua | Technical Assistance and Training Grant |
Collaborations | Intertribal Council on Utility Policy | Pat Spears | Wind Energy Planning and Policy Project |
Collaborations | Pyramid Lake Paiute Tribe | John Jackson and Mack Shalor | Geothermal Energy Assessment Project |
Collaborations | Navajo Nation: Diné Power Authority | Ben Hoisington | Navajo Transmission Project |
Collaborations | Navajo Nation: Navajo Tribal Utility Authority | Larry Ahasteen and Paul Denetclaw | Electrification Projects |