The U.S. Department of Energy (DOE) Water Power Technologies Office (WPTO) and the National Laboratories will be at HydroVision International in Portland, Oregon, July 23—25, 2019. Join 3,000+ hydropower professionals for a week dedicated to discussing issues affecting hydropower resources and ensuring the future sustainability of hydropower.
WPTO, its funding awardees, and National Laboratories will once again participate as speakers and panelists—sessions are outlined below. Also, be sure to stop by DOE booth 3051 for additional resources, demonstrations, and a WPTO and National Laboratories staff meet-–and-–greet during the DAM Good Networking Reception on Wednesday, July 24.
We hope to see you there!
Wind and Water Working Together: AWEA—NHA Summit
8:00 AM—5:00 PM
Water Power Technologies Office: Sam Bockenhauer
Wind Energy Technologies Office: Rich Tusing
Pacific Northwest National Laboratory: Rebecca O’Neil
Waterpower Hydro Basics: Electrical System Basics
11:25AM—12:25PM
GE Renewable Energy:Edson Alves
Waterpower Hydro Basics: Natural Resource Stewardship: Instream Flows and Fish Passage
4:05PM—4:50PM
Alden Research Laboratory, Inc: Stephen Amaral
DOE investments in Pumped—Storage Hydropower: Theory to Practice
8:00 AM—12:00 PM
WPTO and National Laboratory staff
Demonstration: HydroSource
DOE Booth 3051
4:30PM—5PM
Oak Ridge National Laboratory, Shelaine Curd
Session 1L (Knowledge Hub): Energy Storage and Grid Issues: Glimpse the Grid of the Future
4:30PM—5:30PM
Argonne National Laboratory, Vladimir Koritarov
Idaho National Laboratory, Thomas Mosier, Anudeep Medam, Mayank Panwar, Rahul Kadavil
National Renewable Energy Laboratory, Vahan Gevorgian
Session 1M (Knowledge Hub): PRIMRE—Bringing Together Marine Energy Data around Knowledge Hubs
4:30PM—5:30PM
Pacific Northwest National Laboratory: Andrea Copping
Marine Energy Symposium Keynote
Room: A107
8:00 AM—8:15 AM
Water Power Technologies Office: Alejandro Moreno
Session 1N: Success Stories and Lessons Learned
8:15 AM—9:15 AM
Vigor Works, LLC: Thomas Hickman
8:30 AM—10:00 AM
Obermeyer Hydro, Inc.: Henry Obermeyer
8:30 AM—10:00 AM
Obermeyer Hydro, Inc.: Henry Obermeyer
Session 1C: Transforming Your Asset Plans to Meet Market Challenges
8:30 AM—10:00 AM
Pacific Northwest National Laboratory: Abhishek Somani
Session 1D: Hydropower Markets—Present and Future
8:30 AM—10:00 AM
Water Power Technologies Office: Alejandro Moreno
Demonstration: Fish Tags
DOE Booth 3051
10:00 AM—10:30 AM
Pacific Northwest National Laboratory: Daniel Deng
10:30 AM—11:30 AM
Water Power Technologies Office: Samuel Bockenhauer
Idaho National Laboratory: Thomas Mosier
10:30 AM—12:00 PM
Oak Ridge National Laboratory: Brennan Smith, Yang Chen, Ayyoub Momen
Demonstration: RAPID Toolkit
DOE Booth 3051
11:00 AM—11:30 AM
National Renewable Energy Laboratory: Aaron Levine
Session 2C: Techno—Economic Advancement to Address Energy Storage Market Trends
11:00 AM—12:30 PM
GE Renewable Energy: Megan Nesbitt
11:00 AM—12:30 PM
GE Renewable Energy: Debbie Mursch, Maryse Francois-Xausa, Roland Praus
Session 2D: Check Out These Pipes: Recent Developments in Conduit and Canal Hydro
11:00 AM—12:30 PM
Telluride Energy, LLC: Kurt Johnson
Oak Ridge National Laboratory: Shih-Chieh Kao
Session 2F: Policy Drivers for Hydropower Value
11:00 AM—12:30 PM
Pacific Northwest National Laboratory: Rebecca O’Neil
Session 2G3: Balancing Turbine Design Criteria and Fish Passage for Project Evaluation Optimization
11:00 AM—12:30 PM
Pacific Northwest National Laboratory: Marshall Richmond
11:00 AM—12:30 PM
Oak Ridge National Laboratory: Rebecca Brink
Demonstration: HydroSource
DOE Booth 3051
1:30 PM—2:00 PM
Oak Ridge National Laboratory: Shelaine Curd
Demonstration: Fish Tags
DOE Booth 3051
2:00 PM—2:30 PM
Pacific Northwest National Laboratory: Daniel Deng
Session 3B: Innovative Tools and Technology
2:30 PM—4:00 PM
Oak Ridge National Laboratory: Boualem Hadjerioua
2:00 PM—4:30 PM
GE Renewable Energy: Edson Alves
Session 3B5: PEEK Coated Bearings Improve Reliability and Efficiency of Hydro Generating Units
2:30 PM—4:00 PM
GE Renewable Energy: Olivier Berchtold, Thomas Kunz, Piotr Neubauer
Session 3D: Retrofit, Remove, Build, Restore Approaches for Adding New Megawatts to the Grid
2:30 PM—4:00 PM
Oak Ridge National Laboratory: Brennan Smith
12:00 PM—1:00 PM
Idaho National Laboratory: Mayank Panwar
National Renewable Energy Laboratory: Rob Hovsapian
Meet and Greet during the DAM Good Networking Reception
DOE Booth 3051
4:00 PM—5:30 PM
Water Power Technologies Office and National Laboratory staff
Demonstration: Fish Tags
DOE Booth 3051
10:00 AM—10:30 AM
Pacific Northwest National Laboratory: Daniel Deng
Demonstration: RAPID Toolkit
DOE Booth 3051
11:00 AM—11:30 AM
National Renewable Energy Laboratory: Aaron Levine
Session 5L: Energy Storage and Grid Issues: The Vital Need for Grid Stability
11:00 AM—12:00 PM
Kearns & West: Anna West
Session 4B2: CFD Modeling and Verification of A Submersible Pump-–turbine Runner
11:00 AM—12:30 PM
Obermeyer Hydro, Inc.: Henry Obermeyer, Claudiu Iavornic
National Renewable Energy Laboratory: Michael Sprague, Nikhar Abbas
Session 4B3: Stationary Cascade Testing of Low Head Free Jet Impulse Turbine Blades
11:00 AM—12:30 PM
Natel Energy, Inc.: Abe Schneider, Ian Gagnon
Session 4C: Value and Investment Strategies for Hydropower
11:00 AM—12:30 PM
Water Power Technologies Office: Rajesh Dham
Session 4C2: Toward Faster Commissioning of Pumped Storage Hydropower in the United States
11:00 AM—12:30 PM
Argonne National Laboratory: Vladimir Koritarov
Oak Ridge National Laboratory: Boualem Hadjerioua, Brennan Smith, Shelaine Curd, William Tingen, Kevin Stewart, Scott DeNeale
National Renewable Energy Laboratory: Elise DeGeorge, Greg Stark, Tessa Greco
Pacific Northwest National Laboratory: Bo Saulsbury
11:00 AM—12:30 PM
Natel Energy: Gia Schneider, Abe Schneider, Jin Zhao, Sterling Watson
National Renewable Energy Laboratory: Greg Stark, Michael Craig
Session 4G1: Using Minimum—Flow Low—Head Impulse Turbines to Increase Dissolved Oxygen Content
11:00 AM—12:30 PM
Oak Ridge National Laboratory: Rebecca Brink
Session 4H: The Future of Energy Storage—How Does it Look?
11:00 AM—12:30 PM
GE Renewable Energy: David Harvard
Pacific Northwest National Laboratory: TJ Heibel
3:00 PM—4:30 PM
Obermeyer Hydro, Inc.: Henry Obermeyer
Session 5H: Pumped Storage for Grid Integration
3:00 PM—4:30 PM
GE Renewable Energy: Bruno Kaelin
5H3: Grid Integration and Market Analysis of Adjustable Speed Pumped Hydro Power
3:00 PM—4:30 PM
Obermeyer Hydro, Inc.: Henry Obermeyer
National Renewable Energy Laboratory: Erol Chartan, Michael Craig, Robi Robichaud
Session 5H5: Modeling of Integrated Run-of-River Hydropower Plants and Energy Storage Systems
3:00 PM—4:30 PM
Argonne National Laboratory: Vladimir Koritarov, Thomas Veselka, Matthew Mahalik, Mark Christian
National Renewable Energy Laboratory: Vahan Gevorgian
Session 5G: Fish “Lyft”: Aquatic Ride Sharing
3:00 PM—4:30 PM
Electric Power Research Institute: Paul Jacobson